10 Міфів Креативності. 2 частина

У першій частині ми розглянули кілька найпопулярніших міфів про креативність – міф про вродженість та про те, чому креативності можна навчитися, поговорили про Муз та Архімеда. В цій частині нас чекають міфи креативності, які дуже розповсюджені в бізнес-середовищі.

Міф 6. Міф експертності

Це улюблений міф “ефективних менеджерів” та “стратегічних керівників”. Вони свято вірять в те, що якщо для вирішення проблеми зібрати 10 експертів вузької спеціалізації з даного питання, то вони автоматично згенерують найкращі та накреативніші ідеї. Вони будуть годинами аналізувати та брейнштормити, проте результат часто виявляється чимось посереднім та таким, що вже був безрезультатно випробуваним раніше. 

Результати ж досліджень говорять нам про те, що для пошуку нового креативного рішення потрібен погляд на проблему зі сторони, ззовні. Тому значно кращі рішення знаходять команди, в яких зібрано людей з різним досвідом та різною глибиною знань у даному питанні. А бажано щоби були залучені люди з інших галузей чи відділів, які не мають безпосереднього досвіду в цій царині. 

Часта проблема експертів: вони глибоко знають своє вузьке поле і знають про всі можливі варіанти, які колись були, тому рішення вони шукають на основі старого досвіду за схемою “що спрацювало, що – ні”. Для більшості стандартних проблем такий підхід дуже добре працює, проте, коли ви ступаєте на доріжку незвіданого та займаєтеся інноваціями, це вже не працює. Доводиться робити таке, що до вас ще ніхто не робив. Ось тут і стає в нагоді досвід з інших галузей та свіжий і широкий погляд на проблему.  Людина з іншої галузі просто не знає, чому щось неможливо зробити в цій галузі. Бар’єр відсутній і саме тому народжуються проривні ідеї.  Тому не бійтеся залучати в команду людей різних спеціалізацій. 

Міф 7. Один у полі – креативна робота може бути лише в ізоляції

Ми чули багато історій про самотних геніїв, які роками працювали відлюдниками над своїми шедеврами. Якось зафіксувалася у свідомості думка, що для справжньої креативності потрібна ізоляція.

Проте насправді все зовсім навпаки. Ідеям потрібні команди. Робота над ідеєю – це взаємодія та спільна праця багатьох. Так, інколи креативникам потрібно усамітнитися на деякий час щоб обдумати, щоб ідея “визріла”. Але без команди ідеї приречені гинути. Адже ідеї народжуються щоб зробити світ кращим. Тобто для людей. Тому працювати над ідеями потрібно разом з людьми. Вони стають творцями, випробовувачами та посланцями нової ідеї. Саме так ідеї втілюються в життя.

Міф 8. Міф оригінальності

Ще один міф, завдяки якому до суду потрапила не одна скарга щодо інтелектуальної власності. Багато людей вважають, що ідея може народитися лише в голові однієї людини в одну конкретну мить часу. Вони виключають можливість того, що схожі ідеї можуть прийти до різних людей в різних частинах світу в різний час. Базуючись на такому упереджені подаються позови до суду про крадіжку ідей та захист авторського права. Так, інколи трапляються випадки “креативних” крадіжок. Але вони доволі рідкісні.

Натомість потрібно розібратися що ж таке креативний процес і народження ідей, тоді багато таких претензій виявляться абсолютно безпідставними. Нове не береться нізвідки. Воно завжди є результатом розвитку попереднього спадку. Кожна нова ідея народжується на основі якоїсь сукупності попередніх. Старе може трансформуватися, дрібнитися, перекомбіновуватися, мультиплікуватися. Актуальність ідей також диктується потребами суспільства в даний момент.  Наприклад, зараз є актуальної тема “зеленої” енергетики. Зовсім не дивно, що кілька людей в різних частинах світу прийдуть до схожих результатів пошуку рішень. І чим більше буде таких дослідників, тим більша вірогідність повтору ідей. Це ще одна причина, чому співпраця та колаборація приносять значно кращі результати. Замість війни за першість ідей, люди об’єднують зусилля для пошуку найкращих ідей і отримують славу винахідника разом. Погляньте на команду CERN, яка сьогодні знаходиться на передовій фізичної науки. Або на списки Нобелівських лауреатів: зараз премію отримують команди науковців частіше, ніж одна людина.

Не бійтеся бути не першим, хто вигадав, прагніть бути першим, хто зробив і втілив ідею в життя. Найоригінальніша ідея, що схована в шухляді не зробить світ кращим, а ось не оригінальна, але втілена ідея, може покращити життя мільйонам. 

Міф 9. Обмеження вбивають креативність

Розповсюджена думка, що лише за наявності необмежених ресурсів можуть народжуватися ідеї, а будь-які обмеження є руйнівними для креативності та блокують її. Але насправді все зовсім навпаки.

Без обмежень не може бути креативності. Абсолютна свобода та безмежний вибір ресурсів призводить до втрати фокусу. Ми хапаємося за одне, друге, третє, бо є можливість, замість того щоб шукати справді цінний варіант. Створити бокс для немовлят за 1 000 000 доларів багато хто може: придбайте готові технології, скомбінуйте їх, перепакуйте зі своїм логотипом і готово. А ось створити бокс за 100 доларів, для цього дійсно потрібна креативність. 

Обмеження змушують нас мобілізувати всі свої сили та концентруватися на найважливішому, при цьому вони розширюють наш погляд на проблему. Лише в таких жорстких умовах ми починаємо креативити. Коли нас підганяє час, нам бракує матеріальних ресурсів, людей тощо. Чим вужчі рамки, в які нас заганяє завдання, тим більша вірогідність того, що його вирішення буде найкреативнішим.

Полюбіть обмеження, бо саме вони є головним стимулом для народження справді креативних ідей. 

Міф 10. Креативність = Інновація

Дуже часто ототожнюють поняття креативність та інновація, подекуди вживають одне замість іншого, або ж взагалі не роблять між ними жодної різниці. Це свідчить про нерозуміння цих двох понять. Однозначно, це взаємопов’язані явища. Одне без одного неможливе. Але давайте нарешті розв’яжемо цю термінологічну плутанину.

Отже, креативність – це когнітивна здатність знаходити зв’язки, закономірності та патерни для створення нових, оригінальних ідей та виявлення прихованих можливостей. 

Інновації – це перетворення цих ідей у реальність шляхом впровадження нових, здійснених та корисних продуктів, процесів, послуг чи бізнес-моделей.  Простіше кажучи – інновація – це реалізація креативних ідей.

Це взаємозалежні процеси: без креативних людей неможливе створення ніякої інновації, так само і без інноваційного підходу креативні ідеї не можуть реалізуватися.

Тож, зафіксуємо: креативність – це людська здатність створювати ідеї, а інновація – це результат втілення ідеї в життя. Вигадати управління гаджетами дотиком – креативна ідея, а ось створення сенсорних екранів – це інновація, яка реалізувала ідею дотику на практиці.