5 метанавичок необхідних для ери роботизації

Футурологи лякають нас похмурими прогнозами, в яких світ захоплять розумні машини, а люди стануть зовсім непотрібними, на крайній випадок – перетворяться живих батарейок. Я не схильна вірити у такі вкрай апокаліптичні прогнози, так само як і непереконливими виглядають техноутопії по щасливе злиття людини і машини. В одному можна бути впевненим: технологічний прогрес буде продовжуватися і “розумних машин” буде ставати в нашому житті все більше і більше.  Вони заберуть на себе частину нашої роботи, але разом з тим відкриються нові можливості для людей. З’являться нові види діяльності, якої раніше не було. І ось тут виникає питання: які ж людські навички будуть необхідні у роботизованому майбутньому?

Таке питання мучить багатьох фахівців з різних галузей, зокрема і мешканців епіцентру сучасної передової технологічної думки – Кремнієвої Долини.  Марті Ноймайер (Marty Neumeier), автор книг, спікер, CEO Branding у Liquid Agency (Каліфорнія) багато пише на теми брендингу, дизайну, інновацій та креативності. Ще у 2012 році він написав книгу про навички, які необхідні для людини в епоху розумних машин, тобто метанавички – Metaskills: Five Talents for the Robotic Age.

У цій книзі він говорить про сучасне безробіття та кризу талантів. Технології забирають будь-яку роботу, яка не потребує високого рівня креативності, людяності чи лідерства. То що ж робити у такій ситуації? Потрібно бути на вершині кривої, яка рухає інновації. І для цього потрібні особливі метанавички. Ноймаєр виділяє п’ять таких – вміння відчувати, бачити, мріяти, робити і навчатися.

1. Відчувати

Як не парадоксально, але епоха автоматизації підвищує цінність суто людських здатностей. Соціальний інтелект стане ще важливішим навиком, ніж це було раніше — оскільки технології перевершують наші аналітичні таланти, люди з більшою емпатією та іншими суто людськими якостями будуть найбільш цінними. 

Людський розум не був створений для суворих обчислень. Однак він був ідеальний для використання евристики під час швидкого пошуку ймовірних рішень. Якщо навчитися більше спиратися на ці навички, це допоможе вам працювати з іншими та заощадить час і зусилля при розробці рішень.

Емпатія, інтуїція, емоційний інтелект незамінні риси для лідерів, митців, професіоналів сервісних бізнесів. 

2. Бачити

Комп’ютери чудово вирішують окремі проблеми, але вони погано справляються із загальною картиною. Ця метанавичка відображає людську здатність розробляти стратегію, розуміти, як ціле може бути більшим за суму його частин, і уникати упереджень.

Звичайно, легше спростити все, але реальний світ складний і багатовимірний. Бачити реальну картину не так просто, це ставить під сумніви переконання, проте відкриває точне уявлення про світ та допомагає рухатися у безмежному морі інформації, виокремлювати справді важливе.

Холістичне мислення є основою для роботи дослідника, інженера, стратега.

3. Мріяти

Інновації, креативність, талант генерувати ідеї — ці навички завжди будуть затребувані. Після того, як лінійна алгоритмічна робота буде передана машинам, менш точні та більш химерні таланти людського розуму стануть основною характеристикою, яку шукають роботодавці.

Мріяння – це прикладна уява, це здатність бачити можливості для удосконалення. Це головна навичка для інноваторів, винахідників, видатних вчених і, звичайно, митців всіх жанрів.

4. Робити

Ноймайєр характеризує цю метанавичку як першочергову в дизайні і дизайнерському мисленні. «Дизайн-мислення — це генеративний підхід до вирішення проблем, — каже він. — Іншими словами, ви створюєте відповіді, а не знаходите їх».

Створення певною мірою перетинається з мріянням, але його ключова відмінність полягає в створенні прототипів і тестуванні згенерованих рішень. Замість того, щоб задовольнитися існуючими відповідями, талановиті мейкери не бояться безладного процесу створення оригінального рішення. Саме ця здатність орієнтуватися в невизначених сценаріях і терпіти неоднозначність робить це такою цінною і потужною метанавичкою для дизайнерів, письменників, композиторів, для всіх, хто створює нові продукти та послуги.

5. Вчитися

Ноймайєр називає навчання «великим пальцем» метанавичок. Навчання тому, як вчитися, дає змогу вдосконалити всі навички у вашому житті. Вже пройшли ті часи, коли 4 курси вузу було достатнім для того, щоб досягти успіху в світі. У наш час постійне навчання є нормою життя. І воно зовсім не повинно бути тортурою — навчання не тільки корисне, але й саме по собі приносить задоволення та радість.

Навичка постійного навчання підживлює допитливість, яка є запорукою постійного розвитку. Без вміння вчитися неможливо розвинути жодні інші навички і досягти хоч якихось вагомих результатів. 

Якщо вам цікаво дізнатися про те, які з цих навичок у вас краще розвинені, то можна пройти простий тест, розроблений Марті Ноймайером. За 10 хвилин ви отримаєте ваш персональний “відбиток руки” талантів.