7 правил для успішного мозкового штурму

Мозковий штурм можна назвати найбільш популярним способом пошуку ідей. Всі хоча б раз в житті збиралися “поштормити”.
Але скільки разів це дійсно приносило результат? 

Часто мозкові штурми перетворюються на запеклі баталії, під час яких всі воюють проти всіх та готові повбивати кожного, хто не підтримує вашу думку. Замість пошуку рішення проблеми знаходять нових ворогів та нові проблеми. Така практика породжує ненависть до самого інструменту мозкового штурму. А він зовсім не винен. Просто його треба правильно застосовувати. 

Ось кілька правил, які допоможуть вам провести успішний мозковий штурм і перетворити його на улюблений інструмент генерування ідей.

 1. Відкладіть критику
  Для того щоб йшов вільний потік ідей їм потрібен креативний простір без критики. Це відкриває можливість будувати одні ідеї на основі інших, перетікати думкам від однієї до іншої ідеї. Фаза розбору ідей та її критика буде згодом, на наступному етапі роботи. Не летіть поперед батька в пекло.

 2. Спирайтеся на ідеї інших
  Випливає з першого пункту – замість критики спробуйте розвинути ідеї інших, замість “але” почніть використовувати “і”. Це спонукає до народження безлічі нових ідей.

 3. Заохочуйте дикі ідеї
  Прийміть найбільш нестандартні та незвичні думки. Межа між геніальним і безумним часто дуже тонка, тому не відкидайте ідеї, що на перший погляд виглядають нереальними чи шаленими. Вони можуть стати основою для подальшого пошуку або ж просто підштовхнуть хід думок у вірному напрямку.

 4. Залишайтеся зосередженими на темі
  Тримайте фокус дискусії. Не забувайте навіщо ви зібралися. Дивергентність та широкий кут зору – це дуже добре. Проте не забувайте головну мету і тему штурму.

 5. Одна розмова за раз
  Складно тримати язика за зубами, коли вас несе потік ідей. Але все ж таки ставтеся з повагою до колег – висловилися самі, дайте висловитися іншими. Мозковий штурм – не змагання ораторів, ви зібралися щоб разом знайти рішення спільної проблеми. Тому вчіться слухати інших.

 6. Будьте наочними
  Більшість інформації ми сприймаємо очима. Тож не обмежуйте себе лише словами. Використовуйте якомога більше засобів візуалізації: кольорові стікери, фломастери, дошки, наклейки, кубики Лего. Все, що допоможе вам побачити ідею в новому ракурсі.

 7. Прагніть кількості
  Мозковий штурм – це дивергентний процес, тому ваше головне завдання – якомога більша кількість ідей. Жодної цензури (пам’ятайте про пункт 1), лише потік ідей. Під час якісного мозкового штурму на 60 хвилин в середньому потрібно згенерувати не менше 100 ідей.

Ці прості правила допоможуть перетворити мозковий штурм з хаотичної наради на інструмент вирішення проблем і пошуку справді гарних ідей.