Адаптивність та нові метанавички

Ми живемо в час великих змін. І як казав дідусь Дарвін – адаптуйся або помри. Переживуть ці часи лише ті, хто вміє змінюватися сам. 

З чого ж складається ця адаптивність? Які конкретні навички підвищують адативність і що саме треба розвивати, щоб не лише вижити, але й досягти успіху у своїх справах. Пропоную розглянути модель американського автора книг і спеціаліста в галузі побудови культури та інновації у компаніях Густаво Раццетті (CEO & Culture Designer в компанії Fearless Culture). 

Source: Gustavo Razzetti, Fearless Culture

На його думку, в основі адаптивності лежать три метанавичики (про них вже писала раніше ось тут і тут): самосвідомість, креативність та стійкість.

Самосвідомість

Це поняття включає в себе не лише пізнання себе, воно вказує на важливість розуміння навколишньої дійсності та розуміння інших людей

Бути самосвідомими означає мати точні уявлення про свої навички, здібності та недоліки. Це погляд на себе зі сторони і водночас всередину себе: пізнати своїх внутрішніх демонів та янголів. Звучить це просто, але на практиці це дуже складний процес. Так, за результатами дослідження (Dr. Tasha Eurich) близько 90% людей переконані, що вони самосвідомі, однак лише 15% дійсно є такими. Саме цей розрив між тим, що є насправді і тим, що люди вважають є джерелом багатьох проблем як в робочих стосунках, так і особистих. Ми часто переоцінюємо рівень своїх компетенцій та глибину навичок.

Самосвідомість складається з таких аспектів:

  • Пізнання себе. Це не лише бачити себе, це й розуміння того як нас сприймають інші. Адекватна самооцінка – запорука успішного налагоджування будь-яких стосунків, вона допомагає полегшувати конфлікти та розв’язувати суперечки. Адже хто захоче мати справу з пихатою людиною, яка не сприймає жодної критики і не визнає чужої думки, а тим більше власних помилок і при цьому переконана, що корінь проблем у інших. 
  • Прийняття реальності. Більшість із нас воює з реальністю. Ми хочеться щоб все було інакше, ніж воно є, реальність часто не влаштовує нас, не відповідає нашим бажанням. Ми гніваємося на світ. Цей гнів паралізує нас та блокує можливість будь-якої діяльності. Натомість необхідно зрозуміти, що ми не завжди можемо змінити світ, але ми можемо обирати як ми реагуємо на нього. Прийняття реальності означає розуміння того, що можна змінити і відкриває шляхи до дій. Якщо ми самі не можемо щось вдіяти, то можемо об’єднатися з іншими і разом долати проблеми. Приміром, одна людина не може врятувати всіх безпритульних тварин у світі, однак спільними зусиллями можна подолати цю проблему у конкретному місці. 
  • Емпатія. Брак емпатії можна назвати справжньою епідемією в сучасних організаціях. Як наслідок, проблеми в командній роботі та співпраці на всіх рівнях. Глухота до інших, зацикленість лише на собі зменшує нашу здатність слухати й розуміти точку зору інших. Без уміння поставити себе на місце іншої людини неможливо вирішити жоден конфлікт та подолати складні випробування. Злагоджена командна робота без емпатії просто неможлива. А проблеми сучасного світу один воїн у полі не вирішить. 

Креативність

Розповсюджена хибна думка, що креативність це просто придумування купи дивних ідей і чим вони шаленіші, тим краще. Проте креативність – це перш за все вирішення складних проблем у непередбачуваних ситуаціях. 

  • Problem-solving або уміння розв’язувати проблеми стає ледве не фундаментальним умінням сьогодення. Проблеми стають все складніші, більш комплексні та потребують зовсім іншого мислення. Старі схеми та моделі вже більше не працюють. Закінчилися прості проблеми з простими вирішеннями, схоже, що у майбутньому вони будуть лише ускладнюватися. Тому розвиток нового вміння вирішення проблем грає ключову роль в нашому виживанні.
  • Імпровізація. Подальше ускладнення світу призводить до все частішого виникнення непередбачуваних ситуацій. Ми вже навіть уявити собі не можемо, що трапиться. Тому доводиться імпровізувати – швидко вигадувати нові способи для вирішення проблем та користуватися всім, що є під рукою. це потребує від нас гнучкості, відкритості та сміливості.
  • Інновація. Всі говорять, що вони прагнуть до інновацій та впроваджують їх у своїх організаціях. Але тут все так само як з самосвідомістю: одне діло вважати себе інноватором, а зовсім інше бути ним насправді. Багато хто чомусь вірить, що просто потрібно змінити кілька процесів й інновація сама прийде. Але воно так не працює. Адже інновація починається з образу мислення. Необхідно змінити саме те як ви думаєте, лише після цього почнуться зміни у процесах й інновації стануть органічною частиною вашої культури. 

Стійкість

Має вирішальне значення для протистояння труднощам. Вона допомагає пережити невдачі й не опустити руки після перших поразок. Рідко таке трапляється, що все виходить ідеально з першого разу. Зазвичай доводиться робити не одну спробу, а це вимагає стійкості, складовими якої є:

  • Експеримент. Інколи потрібно помилитися 1000 разів, щоб нарешті знайти вірну відповідь. Експериментування вчить нас жити в постійній невизначеності, ми прагнемо заповнити прогалини невідомості новими припущеннями. Тому потрібно змінити установки мислення і прийняти невизначеність як даність. 
  • Подолання невдач. Стійкість – це здатність піднятися над негараздами. Коли щось йде не так, вам потрібно втримати все під контролем, а не дозволяти ситуації взяти гору. Наші думки формують наше сприйняття та поведінку. Підтримка має вирішальне значення для розвитку стійкості, тому взаємодопомога всередині команди стане дуже в нагоді.
  •  Навчання. Помилки – це шлях до мети. Неможливо знайти відповідь не допустивши жодної помилки. Тому помилки – це подарунки. Їх потрібно прагнути і на них потрібно вчитися. Чим раніше ви помиляєтеся, тим швидше ви знайдете вірне рішення. Подолати упередження в ставленні до помилок – це перший крок до пошуку відповіді. Подолати страх перед ними і зрозуміти, що помилки – це ваші головні союзники та помічники. 

У світі стрімких змін та хаосу адаптивність лежить в основі виживання. Без здатності змінюватися самому, змінювати свої структури організації, процеси всередині неможливо говорити по успішну реалізацію будь-якої ідеї. Розвиваючи такі метанавички як стійкість, самосвідомість та креативність, ви збільшуєте свою адаптивність та відкриваєте перед собою нові обрії можливостей.