Метанавички

Схоже, що слово “мета” стане наймоднішим в цьому сезоні. Але крім тої самої Мети Цукерберга, є ще інші розумні й корисні слова. Одне з них нам доведеться вивчити цього року, бо те, що воно означає зумовить наше життя в майбутньому.

Метанавички (meta skills)

Про hard skills вже всі добре знають, і нарешті розібралися з soft skills, а ось що таке ці meta skills доведеться дізнатися. Не хвилюйтеся, все не так складно і всі ви з ними мали справу, просто не акцентували свою увагу. 

Вперше цей термін з’явився у книзі 2003 року американської психологині Емі Міндел «Metaskills: The Spiritual Art of Therapy». Вона його застосовувала для опису специфічних навиків необхідних для людського розвитку, своєрідних “умінь духу”.

Сам префікс “мета” означає “понад“, тобто якусь надбудову. По аналогії зі словом метафізика – ”те, що понад фізикою”. Тобто метанавички є основою, на якій будуються всі інші навички.  Їх можна було б назвати супернавичками, бо вони як суперсили дозволяють розвивати і здобувати нові корисні уміння. 

Наведу приклад. Давайте розберемо, які навички необхідні для водіння авто. Почнемо з hard skills – це будуть знання правил дорожнього руху, уміння водити сам автомобіль, водійські права. Soft skills у даному випадку будуть – уміння реагувати на навколишнє середовище, взаємодія з іншими учасниками руху, а ось meta skills необхідні для водіння автомобіля – це емпатія, гнучкість, інтуїція, вміння бачити цілісну картину, сміливість, самоусвідомленість.

Метанавички – невід’ємні здібності людини, на основі яких розвиваються всі інші навички.

У них є одна приємна особливість – вони постійні. На відміну від hard skills та soft skills, які потрібно постійно тренувати щоб не втратити. Метанавички можна розвивати і вони нікуди не зникають з часом, вони стають базисом для розвитку нового.

І тут виникає слушне запитання – чи є вичерпний перелік метанавичок, які необхідно розвинути? Ні, такого списку не існує, він буде індивідуальний для кожної сфери. Бо навички необхідні для астронавта і кухаря різні, а отже й набір компетенцій розвивати їм необхідно різний. Хоча тут є одне велике АЛЕ. Є певний набір метанавичок необхідний всім в даний час.

На цей набір сильно впливає реальність, в якій ми живемо. Нещодавно я писала про новий світ BANI: крихкий, тривожний, нелінійний, незбагненний. Цей світ вимагає від нас особливих метанавичок, навичок необхідних для майбутнього. Серед них: гнучкість, адаптивність, емпатія, усвідомленість, інтуїція, стійкість, креативність. Особливою важливою у швидкоплинному світі стає навичка навчання: уміння вчитися стає ледве не головним інструментом виживання. Закінчилася та епоха, коли один раз здобувши освіту можна все життя прожити і досягти успіху у своїй царині. Сьогодні ми вчимося постійно. І як там було в Алісі, біжимо щоб встигати залишатися хоча б на місці. 

Тема meta skills на цьому не вичерпується, далі буде…